סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, בשיתוף עמותת תעשיידע, פיתחו תוכנית חינוכית שבמסגרתה תלמידי תיכון מבצעים מחקר באמצעות תמונות המופקות על ידי מצלמת החלל הייחודית של לווין ונוס. תוצאות הניסוי ישמשו להבנה טובה יותר של תופעות על פני כדור הארץ כגון: התפשטות מזיקים, זיהומי מים במאגרים, שרפות יער, זיהום ויובש צמחייה ועוד.
התוכנית מתקיימת לאורך שנתיים ,במסגרת כיתות י'-יא', בבית הספר, באקדמיה ובתעשייה.
הזדמנות חינוכית יוצאת דופן
התוכנית החדשה היא הזדמנות ייחודית לתלמידים להיות חלק מן הקהילה האקדמית-טכנולוגית הבינלאומית שמלווה את
פרויקט הדגל "ונוס", להכיר את עולם המערכות החלליות, תופעות פיזיקאליות חדשניות ולתרום לשיפור איכות החיים וניצול משאבי
כדור הארץ . ידע זה מאפשר לתלמידים לקחת חלק פעיל בתהליכי חשיבה המתרחשים
בתעשייה,
באקדמיה, ובמוסדות מחקר אודות שימושים שונים הניתנים לחקר וביצוע מהחלל וכן מערך השיקולים לתכנון ומבנה של מערכות חלליות.
התוכנית החינוכית פועלת בבתי ספר אורט ברחובות, אמית עמיחי רחובות והמעיין מקיף יב' ראשון לציון ומתפרסת על פני שנתיים. התלמידים נפגשים בשעות אחה"צ בבתי הספר, בתעשייה ובאקדמיה. צוות התוכנית כולל אנשים מובילים מן התעשייה הישראלית בתחומי החלל בכלל ובתחום הצילום המולטי-ספקטרלי בפרט. בין היתר מובילים את התוכנית הצוות המוביל של פרויקט ונוס במבת חלל תעשייה אווירית ובאל-אופ. כמו כן משולבים בתוכנית חוקרים מובילים מן האקדמיה.
במהלך הקורס לומדים התלמידים את הנושאים הבאים:
- אתגרים בבניית לוויינים
- מבנה לוויינים ומבנה מצלמות שונות מן החלל
- פיזיקה של חישה צבעית – גילוי חתימות צבע אופייניות של מרכיבים שונים על הקרקע ואלגוריתמים לחילוצם מתמונות לוויין.
התלמידים שומעים הרצאות מבכירים בתעשיית החלל, מבצעים איסוף חתימות צבע בשטח בעזרת ציוד מדידה מתקדם, מנתחים חתימות ותמונות צבע מלוויינים, מבצעים עבודות חקר מן הספרות ומבקרים בחברות תעשיית החלל הישראלי.
בנוסף במסגרת התוכנית משתתפים התלמידים בסמינר המתקיים באוניברסיטת בן גוריון בנגב- במעבדה לחישה מרחוק, בהנחיית המדען הראשי של לווין ונוס הפרופסור ארנון קרניאלי.
יחד עם החוקרים והמהנדסים המובילים בתחום יוצרים התלמידים תקדים לאומי ושותפים על אף גילם הצעיר במחקר חשוב וייחודי בתחום החישה מרחוק.
תעשיידע וסוכנות החלל מאמינות כי החשיפה לתחום החלל, לתעשיות, ולאנשי מפתח בתחום בשילוב למידה מעמיקה אודות פרויקט חללי המתבצע בימים אלו, מסייעת להגברת המוטיבציה של התלמידים לסיים לימודים בתחומי ה- STEM ולהשתלב בעתיד במקצועות הרלוונטיים הן בתעשייה והן באקדמיה.